Categories

Ploštica posteľná

  • Latinsky

    Cimex lectulariu

  • Zaujímavosť

    Parazit teplokrvných stavovcov vrátane človeka, patriaci medzi bzdochy

Ploštice sú nazývané novodobým morom. Obťažujú pri spánku bolestivými a svrbiacími štípancami na tvári, šiji a v podpazuší, z ktorých vznikajú nepríjemné vyrážky. Zavolajte nám a zbavte sa ploštíc v domácnosti alebo firme. Zabezpečíme Vám zdravý a bezpečný životný priestor bez ploštíc.

Ploštica posteľná je hrdzavočervený bezkrídly hmyz veľký 5 – 9 mm, napáda svoje obete spiace za tmy. Cez deň sa ukrýva v štrbinách nábytku a stien, za obrazmi, garnížami, tapetami a pod. S obľubou zalieza do elektrických zásuviek, kde ju najľahšie nájdeme. Ploštica žije v kurínoch, holubníkoch a niekedy aj v hniezdach lastovičiek a vrabcov. Preto nemožno ustajňovať hydinu a trpieť prítomnosť vtákov (hniezdenie zdivených holubov) v obývaných budovách. V domoch sa ploštice rozliezajú v lete cez okná po vonkajších stenách budov, po celý rok putujú cez vonkajšie chodby, šachty inžinierskych sietí, štrbiny okolo potrubia ústredného kúrenia a pod.

Ako zistíme pôvodcu obťažovania a popichania spiacich osôb? Uštipnutie spôsobuje u väčšiny ľudí vznik spočiatku bolestivých, neskoršie svrbiacich mierne vyvýšených pupeňov, často nepravidelného obrysu, s priemerom 1 – 3 mm. Pupene sa nachádzajú hlavne na obnažených miestach tela nepokrytých bielizňou, na rukách, nohách a hlave, často i na chodidlách. Silnejšie pobodanie u citlivých ľudí sprevádza horúčka, opuchy a niekedy aj žihľavková vyrážka po celom tele. Poštípané miesta natierame alkoholom, mentolovým alebo eukalyptovým liehom, 10 % čpavkom alebo chladivou masťou. Na opuchy prikladáme obklady s octanom hlinitým.

Pred ich zavlečením sa bránime dodržiavaním všeobecných zásad hygieny, čistotou v bytoch, kontrolou starých predmetov prinášaných do bytu na prítomnosť ploštíc. Pri podozrení na výskyt ploštíc musíme vyhľadať odborníka, ktorý naše podozrenie overí a v pozitívnom prípade určí vhodný postup ich hubenia. Pri zistení výskytu ploštíc vždy hrozí nebezpečenstvo ich rozšírenia do susedných bytov. Ak sa susedia, resp. bytový podnik bránia finančne nákladnému odhmyzovaciemu zákroku, treba sa obrátiť na komunálneho hygienika územne príslušného Štátneho zdravotného ústavu, aby nariadil potrebné asanačné opatrenia v postihnutom objekte podľa vyhlášky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení ako aj zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.


Kde sa ploštica vyskytuje najčastejšie

v spalni

Výskyt ploštíc v izbe

1. Pod obrazmi a predmetmi upevnenými v stene (nástenné svietidlá, poličky, zrkadlá atď.)
2. V krytoch elektrických zástrčiek, vypínačov, rozvodných skriniek…
3. V nábytku – zásuvky, pojazdy, štrbiny, nohy, podstavce, kolieska…
4. V matracoch – v ohyboch, šviach

5. V posteli – v ráme, v škárach, štrbinách, dutinách, zvnútra, zospodu…
6. V čalúnenom nábytku – všetky švy, záhyby, nohy
7. V podlahových lištách pod posteľou, skriňami, alebo iným nábytkom.
8. V závesoch, záclonách


v hoteli

Výskyt ploštíc v hotelových izbách


Prítomnosť ploštice posteľnej vo svojom byte spoznáte hlavne podľa nepríjemných štípancov, ktoré Vám tento hmyz cez noc spôsobí.

Čím skôr nás kontaktujete, tým skôr sa ich zbavíte

Napíšte nám
zdieľať