Categories

Rus domový

  • Latinsky

    Blattella germanica

  • Zaujímavosť

    U nás sa volá Rus, ale jeho latinské meno by skôr napovedalo, že sa jedná o švába nemeckého

Rus domový je škodlivý hmyz, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v potravinárskych prevádzkach (pekárne, mlyny, pivovari, reštaurácie, obytné domy, nemocnice). Likvidácia švábov (Rus domový, Šváb obyčajný atď.) sa vykonáva postrekom alebo rôznymi lepovými a gelovými nástrahami.

Ako vyzerá rus domový

Rus domový má veľkosť 10-15 mm. Šváb Rus domový má špinavo žltú až svetlohnedú farbu (šváb obyčajný má hnedočiernu farbu). Pre Rusa domového sú charakteristické dva čierne pásy na hrudnom štíte. Obe pohlavia majú krídla, ktoré môžu používať na kĺzavý let. Samička švába Rusa domového má širšie bruško.

Spôsob života

Dobre lezú po kolmých hladkých plochách. Dáva prednosť teplým miestam (30°) s dostatočnou vlhkosťou a slabým prúdením vzduchu. Znesie aj nižšie teploty a za potravou vojde aj do chladiacich zariadení. Vyskytuje sa kozmopolitne po celom svete. Žije na celom území Slovenska. Je viazaný na človeka. Žije v bytoch, skladoch potravín, pekárňach, nemocniciach, hoteloch, reštauráciách, obchodoch s potravinami. Vo voľnej prírode u nás nežije. Tento sploštený a rýchlo sa pohybujúci hmyz má predný pár krídel tuhý a kožovitý a druhý pár je blanitý s hustou žilnatinou. Veľký štít (pronótum) kryje zhora celú hlavu. V nebezpečenstve sa snaží čo najskôr ukryť v nejakej štrbine. Aktívny je v noci, cez deň sa ukrýva. V potrave je nevyberavý. Hlavnú zložku potravy však tvoria múka, obilie, ovsené vločky, cestoviny, ovocie, zelenina, mäso, údeniny. Nepohrdne ani papierom, výrobkami z kože, odevmi či plstenými klobúkmi.

Rozmnožuje sa po celý rok. Po rituálnom tanci, počas ktorého samček pohládza samičku dlhými tykadlami a po dlhom dvorení, dôjde k páreniu. Potom samička kladie 37 – 45 vajíčok do schránky, ktorú nazývame ootéka a ktorú nosí so sebou až do vyliahnutia mladých, čo trvá asi dva týždne. Nymfy (mláďatá) sa podobajú na dospelé rusy. Počas vývinu sa nymfy niekoľkokrát zvliekajú. Dospievajú za 1 – 2 mesiace. Celý vývin trvá 2 – 3 mesiace. V priebehu života (niekoľko mesiacov) nakladie samička 5 – 7 znášok vajíčok.


Galéria (rus domový)


Čím skôr nás kontaktujete, tým skôr sa ich zbavíte

Napíšte nám
zdieľať