Categories

Osa obyčajná

  • Latinsky

    Vespula vulgaris

  • Zaujímavosť

    Je zbytočné pokúšať sa pred osami ubrániť hysterickým mávaním. Neagresívne druhy sa zľaknú a bodnú vás v obrane, osa útočná vás bodne aj tak a o to zúrivejšie.

Osy stavajú hniezda v zemi z požutého dreva, ktoré miešajú so slinami. Vzniknutú hmotu rozložia do plochy, takže keď vyschne, pripomína papier. Tropické osy si z takéhoto materiálu stavajú plásty pre svoje vajíčka a larvy. V chladnejších oblastiach osy pridávajú na plást ešte jednu vrstvu papiera, vďaka čomu je v ňom teplejšie.

Ako vyzerá osa

Osa obyčajná patrí medzi blanokrídly hmyz do čeľade sršňovitých. Charakteristická je žltočiernym sfarbením. Meria 10 – 19 mm, u samčekov je priemerná veľkosť 17 mm. Je to veľmi vyvinutý tvor, žije vo vysoko organizovaných skupinách, má zložité správanie a používa účinné formy dorozumievania. Je pre človeka užitočná. Ničí škodce, napríklad vošky. Je hlavným opeľovačom všetkých druhov rastlín.

Spôsob života

Osy nemajú rady svetlo, preto si hniezda stavajú v opustených myších, hraboších dierach alebo pod strechami domov. Kráľovná obyčajne nájde nejakú dutinku, kde začne s výstavbou. Jej hniezdo rastie a prudko stúpa aj počet jeho obyvateľov. Hniezdo má veľkosť s priemerom asi 20 – 30 cm. Osídľujú ich vždy len na jeden rok. V hniezde bežne žije 1500 – 2000 jedincov. Vládne im kráľovná, ktorá sa príliš nelíši od robotníc. Tie sú početne najhojnejšie. Sú to nedospelé samičky, ktorým pripadá najdôležitejšia úloha: stavať hniezdo, kŕmiť potomstvo a celkovo dbať o údržbu kolónie.

Kráľovná prezimuje v rôznych úkrytoch: pod kameňmi, v machu, pod kôrou stromov. Tykadlá aj krídla má zložené pod telom, nohy natiahnuté. Keď sa na jar zobudí, posilňuje sa najprv nektárom z kvetov na ťažkú prácu, ktorá ju čaká. V hniezde ôs je vždy vyššia teplota ako na okolí. Keď stúpne teplota viac ako majú osy rady, začnú vibrovať krídlami a tým ochladzujú vzduch. Keď ani to nestačí, polievajú steny hniezda vodou, ktorú zbierajú ústnym otvorom a potom vylučujú. Koncom leta sú v hniezde samčekovia aj samičky. Tie ako jediné prečkajú zimu a na jar zakladajú novú kolóniu. Všetci ostatní obyvatelia hniezda vrátane starej kráľovnej zahynú.

Dospelé osy sa väčšinou živia nektárom. Milujú sladké zrelé ovocie ale aj sladkosti z „ľudskej kuchyne“, ako nanuky, zmrzliny, limonády. Larvy sa živia hmyzom. Dospelé jedince chytajú muchy a húsenice, ktoré rozomieľajú na malé kúsočky a nosia do hniezda ako potravu pre larvy. 60 ôs môže za hodinu uloviť až 227 múch.

Opakom ich užitočnosti sú ich žihadlá. Osy samy o sebe sú neútočné, bodajú len keď sú podráždené. Ich jed sa skladá z troch základných zložiek; prvou sú biogénne amíny a aminokyseliny spôsobujúce bolesť. Druhou zložkou sú enzýmy majúce neurotoxické účinky a treťou zložkou sú polypeptidy s vazodilatačným účinkom, ktorý spôsobuje, že steny krvných kapilár strácajú svoju integritu. Pre zdravého človeka nie je tento jed nebezpečný, stačí studený obklad alebo obklad z octanu hlinitého.


Galéria (osa obyčajná)


Čím skôr nás kontaktujete, tým skôr sa ich zbavíte

Napíšte nám
zdieľať