Categories

Potkan hnedý

  • Latinsky

    Rattus norvegicus

  • Zaujímavosť

    Potkan patrí medzi najinteligentnejšie hlodavce v prírode

Žiaden iný živočíšny druh ako potkan nebol tak dlho intenzívne ničený, napriek tomu aj v súčasnom období je potkan hnedý prítomný a prosperuje na všetkých kontinentoch obývaných človekom. Potkan je prenášačom mnohých infekčných chorôb. Je všežravec a okrem rôznych semien, obilnín, zeleniny sa odváži aj na vtáčie vajcia a v prípade veľkého hladu je schopný zaútočiť aj na iné hlodavce.

Ako vyzerá potkan

Potkan hnedý dnes kozmopolitne rozšírený druh, pôvodom z močiarov severovýchodnej Ázie. Výskyt na Slovensku bol doložený na 79,1 % územia. Často sa zamieňa s potkanom tmavým (Rattus rattus). Základným rozpoznávacím znakom je jeho lysý a šupinatý chvost, pri koreni nápadne zosilnený, ktorý je zhruba rovnako dlhý ako telo. Hlava potkana hnedého je spredu mierne zaoblená, oči sú drobné. Slabo osrstené ušnice sú krátke (pri prehnutí nedosahujú k očiam). Vo sfarbení chrbta prevláda sivohnedý až hnedý odtieň, spodná strana tela je sivastá. Chvost je zvrchu tmavší než na spodku. Samica má 6 párov mliečnych bradaviek.

Spôsob života

Potkan je aktívny hlavne v noci, najviac po zotmení a pred východom slnka. Je dobrý plavec a lezec, na rozdiel od krysy však zvyčajne nebehá po trámoch v podkroví a po strechách. Je veľmi ostražitý a v prípade nebezpečia dokáže byť agresívny. Brloh si buduje zväčša na zemi alebo nad ňou, často si však pod podlahou vyhrabáva nory.

Potkani v prírode žijú v kolóniach v počte niekoľkých desiatok s hierarchickým usporiadaním. Alfa zvieratá – spravidla zakladatelia skupiny – ovplyvňujú celú kolóniu. Naopak, v skupine sú aj veľmi podriadené zvieratá – môžu to byť potomkovia iného páru skupiny alebo starí potkani, ktorí sú neustále terorizovaní zvyškom kolónie (potkan podobne ako človek veľmi podlieha stresu a toto je spôsob „odreagovania sa“).  Týmto jedincom je odopieraná potrava, majú funkciu „ochutnávačov“. Pri objavení neznámej potravy sú to často oni, ktorí ju ochutnajú ako prví. Ak tento „test“ prežijú, potravu ochutná aj zvyšok skupiny. Toto je jeden z aspektov, prečo potkan často odoláva jedom a ďalším návnadám „na krysy“. Život tejto kolónie sa trvalo odohráva v jednej oblasti o rozlohe cca 6 km², na ktorej členovia kolónie získavajú potravu a bránia svoje teritórium.

Potkan patrí medzi najinteligentnejšie hlodavce v prírode. Vďaka prispôsobivosti svojho organizmu a hierarchii potkaních kolónií je schopný prežiť aj pôsobenie dômyselných hubiacich prostriedkov. Preto sa stal súčasťou všetkých veľkých miest a ľudských obydlí , kde omnoho jednoduchšie nájde potravu a vhodné podmienky na prežitie.


Galéria (potkan hnedý)


Čím skôr nás kontaktujete, tým skôr sa ich zbavíte

Napíšte nám
zdieľať