Categories

Myš domová

  • Latinsky

    Mus musculus

  • Zaujímavosť

    Malý všežravý hlodavec aktívny najmä za súmraku a v noci

Myš domová roznáša nebezpečné, vysoko infekčné choroby ako je žltačka, paratyfus alebo prasačí mor. K nakazeniu môže dôjsť veľmi jednoducho prostredníctvom potravín, ktoré v domácnostiach vyhľadávajú. Rozkúsaním spôsobujú škody a likvidujú majetok. Zavolajte nám a zbavte sa myší v domácnosti alebo firme. Zabezpečíme Vám zdravý a bezpečný životný priestor bez myší.

Myš domová je malý všežravý hlodavec aktívny najmä za súmraku a v noci, žijúci v menších spoločenstvách. Vďaka tomu sa môžu veľmi rýchlo premnožiť. Ako divé zviera žije myš domová najmä v ľudských obydliach, pričom spôsobuje škody na úrode a uskladnených potravinách rozhrýzaním a znečisťovaním trusom. Myši žijúce vo voľnej prírode zhromažďujú v podzemných skrýšach zásoby semien. Tieto voľne žijúce jedince sa na zimu zvyčajne sťahujú do blízkosti ľudských obydlí, kde nájdu dostatok potravy. Myš bola domestikovaná aj ako domáce zviera.

Rozšírená je po celom svete a žije synantropným spôsobom života. Je nočným zvieraťom, dobre šplhá a pláva. V letnom období môže žiť aj vo voľnej prírode. Koncom leta sa sťahuje do budov, kde pržíva zimné obdobie. Dospelá myš domová má asi 9 cm dlhé telo a rovnako dlhý chvost. Má šedožltú farbu. Živí sa prevažne rastlinnou potravou, hlavne semenami rastlín. V priaznivých podmienkach sa množí celý rok. Brezivosť trvá 19 – 21 dní. Vo vrhu má 5 – 6 mláďat. Vďaka tomu sa môžu veľmi rýchlo premnožiť. Mláďatá na 10. deň života sú osrstené, na 14 deň vidia a 25. deň sa samostatne živia. Dožíva sa 1 maximálne 2 rokov. Pohlavne dospievajú vo veku 2 – 3 mesiacov.

Myš domová žije v spoločenstvách a každé spoločenstvo ovláda určitý priestor. Má celkom malé nároky na veľkosť plochy obývaného priestoru. Ak má dostatok potravy, jej životný priestor nie je väčší ako 5 m/2, preto sa ťažko ničí hlavne v obytných skladoch. Ak vlhkosť potravy presahuje 15%, môže žiť a množiť sa bez pitia vody. Prechádza cez otvory väčšie ako 6 mm. Myš je odolnejšia voči rodenticídnym prípravkom ako potkan hnedý.


Galéria (myš domová)


Prítomnosť myši domovej vo svojom byte spozorujete hlavne podľa toho, že začnete nachádzať fekálne pelety, ohryzené veci v blízkosti ich výskytu, počuť rôzne zvuky (škriabanie a hryzenie).

Čím skôr nás kontaktujete, tým skôr sa ich zbavíte

Napíšte nám
zdieľať